تقابل بین این دو پلتفرم همیشه وجود داشته و هیچ گاه کسی نتوانسته ثابت کند کدام یک بهتر است. اگرچه هر کدام در زمینه ی خاصی بهتر هستند اما این که کدام یک از آن ها را از دیگری کاملاً بهتر بدانیم امکان پذیر نیست. صنعت گیمینگ یا همان بازی های دیجیتالی به موبایل های هوشمند هم راه پیدا کرده و دسترسی افراد را به این بازی ها ساده تر می کند. در بین گیمر ها، افراد نه چندان حرفه ای تر یا اصطلاحاً گیمر های کژوال، موبایل را برای بازی انتخاب می کنند، اما شرکت های تولید کننده گوشی های موبایل ، در طراحی گوشی های پرچمدار خود توجه ویژه ای به مناسب بودن گوشی برای بازی دارند. در این مقاله سعی می کنیم اسمارت فون های اندروید و IOS را مقایسه کنیم تا ببینیم کدام یک برای بازی مناسب تر هستند.

برای بازی، اندروید یا IOS؟

همان طور که گفتیم استفاده از موبایل برای بازی، بیشتر در افراد مبتدی شایع است و برای اغلب آنان اصلاً سیستم عامل و اندروید یا IOS بودن گوشی تفاوت چندانی ندارد. اما تفاوت این دو پلتفرم بر کسی پوشیده نیست و هرکدام از برخی جهات ار دیگری پیشی می گیرد. در ادامه نقاط تمایز این دو رقیب سرسخت را یک به یک بررسی می کنیم؛

middot; بازی های انحصاری:

در بررسی بهترین بازی های عرضه شده به بازار، می بینیم که در بالای این لیست بازی های مخصوص IOS قرار می گیرند. بیشتر بازی ها در ابتدا منحصراً برای شرکت اپل ساخته و منتشر می شوند و بعد از مدتی نسخه اندرویدی آن ساخته می شود. اگرچه برای بسیاری هم هیچ گاه نسخه ای برای اندروید ساخته نمی شود. این مسئله گاه به دلیل قراردادهای شرکت اپل با سازندگان، و گاه تنها به علت خواست خود سازنده های بازی های دیجیتالی موبایل است و سود بسیار زیادی هم برای کمپانی اپل به همراه دارد.

middot; فریم ریت:

فریم ریت، آیتمی است که به سرعت بازی ها و باتری مصرفی آن ها ربط دارد. وقتی یک بازی از نظر سرعت افت می کند، در واقع به افت فریم ریت برمی گردد. برخی سازندگان، برای مصرف باتری کم تر، آن را روی فریم ریت ۳۰ تنظیم می کنند که برای بازی هایی مثل ماشین بازی های سرعتی و تیراندازی، سرعت کمی است بنابراین فریم ریت ۶۰ را انتخاب می کنند. هرچه گرافیک یک بازی سنگین تر باشد، سخت افزار یک موبایل را بیشتر به چالش می کشد و در این امر آی دیوایس ها موفق تر عمل می کنند. البته دلیل این مسئله، ضعف و ناکارآمدی موبایل های اندرویدی نیست، بلکه سازندگان بازی ها به خوبی آن ها را برای اندروید بهینه نمی کنند.

middot; واقعیت افزوده:

شرکت اپل با ارائه ی فناوری ARKit، تکنولوژی واقعیت افزوده را به اسمارت فون های خود اضافه کرده که موبایل های اندرویدی از آن بی بهره اند. اما خیلی زود این تکنولوژی به اندروید هم اضافه می شود.

middot; بازی های رایگان در اندروید

نمی توان مشخصاً گفت که این مسئله، یک نقطه قوت برای اندروید به حساب می آید یا نقطه ضعف است. مسلماً برای کاربران این یک نکته مثبت است اما برای سازندگان موبایل های اندرویدی نه تنها مثبت نیست که از سوددهی بیشترشان جلوگیری می کند. دلیل ارائه زودتر اکثر بازی ها در IOS هم همین است. چون بازی هایی که بعدها به صورت رايگان در اندروید قرار می گیرند،نسخه ی پولی آن ها قبلاً برای IOS ارائه شده است و دلیل تمایل سازندگان بازی برای فروش بازی ها به شرکت اپل هم همین است.

middot; آسان بودن ساخت بازی

به نظر شما طراحی و ساخت بازی برای اندروید راح تر است یا IOS؟ همه ی ما می دانیم که تنوع در دیوایس های با سیستم عامل اندروید چقدر زیاد و گسترده است و این گستردگی در IOS وجود ندارد. زمانی که یک بازی ساخته می شود باید روی دستگاه های مختلف تست شود. این کار برای IOS تنها با تست روی ۸ یا ۱۰ دیوایس مختلف خاتمه می یابد اما برای اندروید باید تست روی صدها دستگاه مختلف انجام شود پس کار سازندگان راحت تر شده و بهتر می توانند مشکلات بازی ها را رفع کنند.

middot; حس نوستالژی:

این حس را شاید با اندروید بهتر دریافت کنید. گوشی های موبایل میان رده اندرویدی به علت داشتن شبیه سازها می توانند یک تجربه نوستالژیک را به واسطه ارائه بازی های قدیمی کنسول ها، مثل پلی استیشن و سگا، به بازیکن بدهند. و این یک برتری نسبت به IOS به اندروید می دهد.

middot; وجود بازی های تقلبی:

زمانی که یک بازی بعد از انتشار و عرضه در گوگل پلی و یا اپ استور، معروف می شود و کاربران بیشتری برای نصب آن اقدام می کنند، سازندگان بازی های تقلبی کتر خود را شروع می کنند و با عناوین و آی های شبیه به این بازی ها، کاربران را به سمت خود می کشند. گوگل پلی و اپ استور، هردو در حذف این بازی ها و عدم امکان دسترسی کاربران به آن ها اقداماتی انجام می دهند، اما در این بین گوگل پلی بسیار بهتر عمل می کند. بنابراین بازی های تقلبی برای IOS اغلب بیشتر هستند.

middot; بازی های ایرانی:

طی چند سال اخیر، سازندگان ایرانی هم به فکر طراحی بازی های موبایلی افتاده اند. به علت تحریم های شرکت اپل، این بازی ها خیلی کمتر روی سیستم عامل های IOS وجود دارد و بیشتر برای اندروید طراحی می شود. البته تعداد بیشتر کاربران اندرویدی در ایران هم بی تأثیر نیست.